Planeta Tajlandia

Zamach stanu w Tajlandii 2014

zamach stanu w tajlandii 2014

22 maj, 2014. Głównodowodzący tajskiej armii generał Prayuth Chan-ocha (po środku na zdjęciu powyżej) jest na rozmowach ze stronami trwającego od miesięcy konfliktu politycznego. Przy stole oprócz niego siedzą:

przedstawiciele partii Phuea Thai (Dla Tajów), która nadal oficjalnie jest u władzy, ale osłabiona werdyktem Sądu Konstytucyjnego z 7-mego maja, który usunął ze stanowiska premier Yingluck Shinawatra,

Suthep Thaugsuban z tzw. People’s Democratic Reform Committee (PDRC), grupy, która od listopada 2013 przewodzi ulicznym protestom przeciwko rządowi,

przedstawiciele największej opozycyjnej partii – Demokratów, która zbojkotowała unieważnione zresztą później wybory z lutego,

przedstawiciele United Front for Democracy Against Dictatorship (UDD), zwanych Czerwonymi Koszulami, zwolenników przebywającego na emigracji byłego premiera Thaksina Shinawatra i rządu jego siostry Yingluck.

Toczące się drugi dzień rozmowy nie przynosiły rozwiązania.

Generał Prayuth wstał i głośnym głosem oznajmił: „Przykro mi. Jestem zmuszony przejąć władzę w kraju”. Była godzina 16:32.

Najpierw wszyscy zgromadzeni myśleli, że to żart.

Zmienili zdanie, kiedy generał udał się do drzwi i przed wyjściem odwrócił się do zgromadzonych i powiedział:

Zostajecie tutaj. Niech nikt nie opuszcza pokoju.

Tak podobno wyglądała decyzja o najnowszym zamachu stanu w Tajlandii, 19-tym z kolei od 1932 i 12-tym zakończonym sukcesem. Ale żeby zrozumieć dlaczego do niego doszło, trzeba pamiętać o poprzedzających go wielomiesięcznych protestach przeciwników rządu, które doprowadziły do usunięcia ze stanowiska premier Yingluck Shinawatra i części jej gabinetu, a najlepiej zacząć od krótkiego kursu historii Tajlandii.

O kolejności wydarzeń od ogłoszenia stanu wojennego możecie poczytać poniżej. Ten wpis będzie aktualizowany. Najnowsze na górze. Można też śledzić wydarzenia na bieżąco na na Twitterze lub Facebooku Planety Tajlandia.